Publikováno: 07.06.2013

© Michael Goldfarb / MSF

Podle posledních údajů OSN je na světě 43 milionů uprchlíků a vnitřně vysídlených osob. 20. červen je vyhlášený Světovým dnem uprchlíků.

Lékaři bez hranic se při kontaktu s uprchlíky a vysídlenými obyvateli často setkávají s tragickými příběhy lidí, kteří museli okamžitě uprchnout před drancováním a vypalováním svých vesnic. Své domovy opustili ve velkém spěchu, neměli příležitost nachystat si zásoby a sehnat transport pro sebe, své děti a širší rodinu do bezpečí. Museli uprchnout s tím, co unesli, a pouze s těmi, kteří byli schopni utéci po svých.

Akcí „V kůži uprchlíka“ chceme přiblížit drama, které se odehrává na počátku řady uprchlických krizí.  Pokusíme se účastníkům zprostředkovat situaci a „Sofiinu“ volbu, jíž uprchlíci v takovém okamžiku čelí: které ze svých dětí vzít do náruče a které nechat za sebou na pospas jejich osudu v přepadené vesnici? Jaké životně potřebné věci s sebou vzít – a kolik jich vzít, aby nezpomalovaly na útěku do bezpečí buše?

KDY: 20. ČERVNA
PRAHA 15-19 HODIN / HRADEC KRÁLOVÉ 16-18 HODIN

KDE: pRAHA, Letenská pláň, prostor za Metronomem 
HRADEC KRÁLOVÉ, TYLOVO NÁBŘEŽÍ U PRAŽSKÉHO MOSTU 

PROGRAM:

Výstava fotografií - Beseda s expaty v 15, 16 a 17 hodin - Zážitková část: Simulovaný útěk z domova - Vystoupení skupiny afrických bubnů a tanců TiDiTaDe v 18 hodin

Akce bude probíhat zároveň v Praze a Hradci Králové, kde pro vás bude připravena malá výstava, setkání s našimi expaty a svědectví pacientů Lékařů bez hranic.
 

FB UDÁLOSTI:

 Hledáme dobrovolníky

Můžete a chcete se zapojit nejen jako účastník akce? Momentálně hledáme dobrovolníky, kteří by nám pomohli s přípravou i v průběhu akce. Máte-li zájem, ozvětě se nám na e-mail mila.janisova@lekari-bez-hranic.cz. Děkujeme!