Publikováno: 25.06.2012

Tomáš Šebek při práci v nemocnici v Léogâne (foto © Tomáš Šebek)Rozhovor: chirurg Tomáš Šebek o misích na Haiti

Haiti patří mezi nejchudší země západní polokoule, stejně jako mezi země s nejhoršími zdravotnickými ukazateli. Lékaři bez hranic proto v zemi působí již od roku 1991. V reakci na katastrofální zemětřesení v lednu 2010, které za sebou zanechalo přes 200 000 mrtvých, 300 000 zraněných a 1,5 milionu lidí bez domova, zahájili Lékaři bez hranic svůj doposud nejrozsáhlejší krizový zásah. Během devíti měsíců od zemětřesení se v zemi vystřídaly stovky mezinárodních spolupracovníků, kteří spolu s tisíci místními spolupracovníky ošetřili více než 350 000 pacientů, provedli 16 500 operací a asistovali u 15 000 porodů. Během následné epidemie cholery pak Lékaři bez hranic léčili v provizorních léčebných centrech třetinu z více než půl milionu evidovaných případů. Lékaři bez hranic v zemi rovněž vybudovali několik nemocnic, mezi nimi i kontejnerovou 160lůžkovou nemocnici v Léogâne, v níž dvakrát působil i český traumatolog Tomáš Šebek.

Kde jste na Haiti působil a co bylo hlavní náplní vaší práce?

Pracoval jsem v nemocnici Lékařů bez hranic v Léogâne. To je statisícové město asi třicet kilometrů od hlavního města Port-au-Prince. Byl jsem tam podruhé a pokaždé jako traumatolog. Vzhledem k tomu, že devadesát procent našich chirurgických pacientů utrpělo nějaký úraz, krásně jsem do projektu „zapadl“. Letos jsem navíc zažil hned několik hromadných neštěstí. Při tom největším bylo najednou zraněno více než padesát lidí a z nich alespoň polovina těžce.

Od katastrofálního zemětřesení již uplynuly více než dva roky. V čem jsou na Haiti stále znát jeho následky?

Léogâne bylo epicentrem zemětřesení. Dodnes tam vlastně pořádně nic nestojí. Celé město je pořád jedno velké rumiště. A to se vlastně týká celého Haiti. Je to jeden velký stanový tábor z plastiku, který stojí na tunách rozbouraného betonu. Jen sem tam vyrostla novostavba, zejména pak v hlavním městě. Nejkrásnější a nejvyšší má mobilní operátor samozřejmě.

Jaké jsou nejakutnější potřeby místní populace? Která oblast zdravotní péče by měla být prioritně podpořena?

Haiťané potřebují základní zdravotní péči. Jen místy funguje nějaká místní nemocnice a o nějaké národní síti se nedá mluvit vůbec. Potřebují všeobecné a úrazové chirurgy, gynekology a porodníky, pediatry ale překvapivě třeba také diabetology. Bohužel převzali americký způsob stravování. Stejně tak je potřeba epidemiologů a to nejen v souvislosti s cholerou, která je momentálně na Haiti opět na vzestupu.

Jak místní lidé vnímají činnost Lékařů bez hranic?

Hladí vás po vlasech, když je převazujete, děti se na vás po cestě usmívají a věší se vám na ruce, otevřou vám zátarasy, když projíždíte autem, zvou vás na oběd, když procházíte táborem. Osobně jsem poznal, že tenhle respekt má jen pár organizací na Haiti a Lékaři bez hranic mezi ně patří. Jinak mají Haiťané dojem, že většina neziskových organizací jen marně spotřebovala obrovské množství peněz, které šly na Haiti zejména po zemětřesení v roce 2010. Po takových organizacích občas hodí šutrem…

Práce lékaře na misi je velmi vyčerpávající. Jak jste se na Haiti zbavoval stresu a napětí?

Ta práce je na jednu stranu namáhavá a v obtížných podmínkách a na druhou stranu vás každou minutu nabíjí natolik, že máte skoro dojem, že práce je hrou a odměnou. Kvůli bezpečnostním opatřením mi scházel větší pohyb, tak jsem si večery krátil provazochodectvím. Přivezl jsem si tam „slackline“ se závazkem, že se na ní naučím chodit. Nakonec to byli zase Haiťané, kteří mi ukázali, jak na to. Dost jsme si s místníma zablbli.

MUDr. Tomáš Šebek se narodil v roce 1977 v Praze. Vystudoval 1. LF UK a v letech 2002-2011 pracoval v Nemocnici Hořovice. Momentálně působí v Mater Misericordiae University Hospital v Dublinu na oddělení ortopedie, úrazové a páteřní chirurgie. S Lékaři bez hranic působil v roce 2010 a 2012 v projektu v haitském Léogâne.

Tomáš Šebek při práci v nemocnici v Léogâne (foto © Tomáš Šebek)

Tomáš Šebek při práci v nemocnici v Léogâne (foto © Tomáš Šebek)

Tomáš Šebek při práci v nemocnici v Léogâne (foto © Tomáš Šebek)