Publikováno: 09.05.2012

BLOG Z KONGA: POHOTOVOST V SEVERNÍM KIVU

Ve městě nedaleko Kitchangy zaútočili v sobotu ráno na minibus plný lidí ozbrojení muži. Když k nám přišli lidé s žádostí o pomoc, zranění už byli přeneseni do blízkého zdravotního centra. Řekli nám, že je tam pět střelných úrazů.

V naší kanceláři propukla zuřivá aktivita. Naházeli jsme naše pohotovostní vybavení do sanitky a vyjeli ke zdravotnímu středisku. Projeli jsme okolo prázdného minibusu. Všude bylo sklo. Dav nám ukazoval cestu ke středisku.

Angelina v Demokratické republice Kongo © MSFSestry ve zdravotním centru pro pacienty udělaly vše, co bylo v jejich silách. Jedním ze zraněných byla i paní, která cestovala se svými dvěma malými dětmi. Byla postřelena do hrudníku. Měla štěstí, protože kulka uvízla ve svalu a nezasáhla plíce. Další pán už takové štěstí neměl. Byl postřelen do obou holení. Měl několik zlomenin a na podlaze byla kaluž krve i navzdory aplikovaným škrtidlům. Byl při vědomí, ale měl jen stěží hmatatelný puls a nemohli jsme mu změřit krevní tlak. Další tři pacienti měli jen povrchová zranění.

Všechny pacienty jsme přenesli do našich dvou sanitek. Navázali jsme rádiové spojení s týmem Lékařů bez hranic v nemocnici v Mwesu, který aktivoval svůj pohotovostní plán pro hromadná neštěstí. Byla to nejméně hodina jízdy po hrbolatých cestách. Šel mi mráz po zádech, když pacienti naříkali při kličkování mezi dírami v silnici. Hrozně se mi pak ulevilo, když nás konečně uvítaly známé tváře v nemocnici. Dva nejtěžší úrazy byly umístěny na operační sál několik minut po příjezdu.

Když byli pacienti konečně stabilizováni, dala jsem si studenou Fantu a zamířila zpět do Kitchangy. Pomyslně jsem poplácala po zádech každého, kdo v průběhu akce pomohl.

Poslední zprávy z nemocnice říkají, že zraněná paní má vnitřní krvácení, ale je stabilizovaná. Pán se zlomenými nohami přežil operaci, ale zatím je třeba ho intenzivně monitorovat.

Čtěte více o situaci v Demokratické republice Kongo a konfliktu provincii Severní Kivu

Angeline je rodinná lékařka z Anglie, která je v současnosti na misi s Lékaři bez hranic ve městě Kitchanga v provincii Severní Kivu v Demokratické republice Kongo. Projekt poskytuje pohotovostní péči ve dvou táborech pro vysídlené osoby ve městě a zajišťuje provoz tří zdravotních center v nedostupných oblastech v horách okolo Mwesa. Angeline je na své druhé misi s Lékaři bez hranic. Na projektu je s ní i její přítel Claudio, který zodpovídá za oblast péče o duševní zdraví.

Čtěte blog Angeliny v angličtině