Publikováno: 28.05.2012

Podvýživa v Sahelu: Příběhy pacientů

V Čadu a dalších zemích ležících v pásu Sahelu propuká potravinová krize a šíří se podvýživa. Lékaři bez hranic ve svých terapeutických výživových centrech přijímají stále více dětí trpících akutní podvýživou. Přečtěte si příběhy některých z nich…

 

10měsíční Kadidya v ambulantním výživovém středisku v Dougine. © Catherine Robinson/MSFKadidya (10 měsíců) - květen 2012, ambulantní výživové centrum v Dougine, Čad

10měsíční Kadidya Oumer onemocněla, když ji bylo teprve 6 dní, a od té doby stále trpí zdravotními potížemi. Její babička Halama ji přinesla do ambulantního výživového centra v Dougine ve východním Čadu. Říká, že dítě má trvající žaludeční problémy, je slabé a nemá chuť k jídlu.

Kadidya je jedináček, ale její matka je teď znovu těhotná a nekojila ji. Její rodina byla zasažena suchem, které v oblasti trvá už několik měsíců. Zásoby z minulého roku došly a kvůli nedostatku deště mizí i pitná voda. Halama říká, že jejich rodina jen tak tak přežívá na mouce a mléce, protože si nemohou dovolit koupit jídlo na trhu.

Když Kadidya dorazila do výživového centra, vážila 6,5 kg, což je o 0,5 kg méně, než by děti v jejím věku měly mít. Zdravotní sestra Lékařů bez hranic ji prohlédla, předepsala antibiotika a provedla testy na malárii. Kadidya byla diagnostikována jako těžce podvyživená, dostala týdenní příděl obohacené arašídové pasty a moskytiéru na ochranu před malárií.

Babička Halama teď každý týden přichází s holčičkou na vyšetření ve středisku v Dougine, kde zdravotní sestry Lékařů bez hranic kontrolují její stav a poskytují jí další potravinové doplňky.

Při své poslední návštěvě vážila Kadidya ještě menší než předtím a její boj tak ještě není u konce. Výživové centrum zůstane otevřené až do podzimu a Lékaři bez hranic se tak budou moci starat o Kadidyu i nadále a udělat vše pro její přežití a uzdravení.

 

Mahamat (16 měsíců) - květen 2012, nemocnice v Biltine, Čad

16měsíční Mahamat Sahel Souleyman už podruhé za šest měsíců trpí těžkou podvýživou. Jeho rodiče ho přinesli do nemocnice v Biltine ve východním Čadu, kde ho Lékaři bez hranic zvážili a diagnostikovali jako podvyživeného. Trpí také otoky nohou a tváří, typickými potížemi spjatými s podvýživou. Kromě toho má malárii, průjem a kašel. Mahamat váží jen 5,5 kg, což je mnohem méně, než kolik by měl ve svém věku mít.

Malý Mahamat v nemocnici Lékařů bez hranic v Biltine. © Catherine Robinson/MSF

Jeho matka Nousra říká, že její syn trpěl podvýživou už před 6 měsíci. „Vzala jsem ho do nemocnice v jiném městě, kde dostal mléko a obohacenou arašídovou pastu a zotavil se,“ říká. Teď je však znovu na lůžku v nemocnici v Biltine, kde ho stabilizují kyslíkem a léčí jeho kašel pomocí antibiotik.

 

Mahamat je jedním ze tří dětí. Jeho rodina žije v Biltine a je nadprůměrně finančně zajištěna díky tomu, že jeho otec pracuje pro místní vládu. Jeho příbuzní jsou však nomádi, kteří teď žijí u rodiny, protože jako mnoho jiných nemají kvůli špatné sklizni dostatek vody a jídla. Nousra říká, že to v konečném důsledku znamená méně jídla pro všechny.

Mahamat zůstane měsíc v nemocnici, kde bude dostávat terapeutické mléko a potravinové doplňky. Poté bude pravděpodobně propuštěn a bude podstupovat pravidelné týdenní prohlídky v ambulantním výživovém centru, což by mělo zabránit tomu, aby se zase ocitl v nemocnici.

 

Potravinová krize v Sahelu se stále stupňuje a Lékaři bez hranic proto rozšiřují své výživové programy. Více se o situaci dočtete ZDE.

Podívejte se na video z Čadu ZDE.

Přečtete si blog zdravotní sestry z její mise v Čadu ZDE.