Publikováno: 29.06.2012

Fotogalerie: Uprchlická krize v Jižním Súdánu

Desítky tisíc nových uprchlíků se po přechodu hranic ze Súdánu do Jižního Súdánu ocitly v přeplněných uprchlických táborech neschopných zajistit základní životní potřeby. Situace ve federálních státech Horní Nil a Unity se rychle vyvinula v závažnou krizi. Samotná zdravotnická pomoc nestačí v situaci, kdy zesláblým lidem přicházejícím do táborů schází přístřeší, potraviny a voda.

Nově příchozí nejdříve zůstávali na dočasném provizorním shromaždišti KM43. Poté co na místě došla voda, se uprchlíci na nákladních autech nebo pěšky vydali na 25kilometrovou cestu k nejbližšímu místu s dostupnou vodou nazvanému KM18. V současnosti jsou uprchlíci z KM18 postupně odváženi na dočasné shromáždiště v Jamamu, kde čekají na definitivní transfer do nového uprchlického tábora Batil. Situaci začaly komplikovat i deště, které značně omezily sjízdnost místních silnic.

Prohlédněte si fotogalerii snímků, které na místě pořídila Shannon Jensen:

(foto © Shannon Jensen)

Majda Al Mak Doka byla 12. června 2012 přijata na kliniku Lékařů bez hranic. Nejdříve byla nalezena na shromaždišti KM43, poté za pomoci UNHCR přesunuta na KM18 a odtamtud odkázána do nemocnice v Jamamu. Pravděpodobně trpí tuberkulózou.

(foto © Shannon Jensen)

Taiba Adam sbírá listy a ovoce se svou rodinou. Byli na pochodu 15 dní. Desítky tisíc lidí utíkajících před násilím ve státě Modrý Nil často jdou pěšky více než dva týdny se vším, co dokáží unést. Připojují se k více než 100.000 uprchlíků, kteří již dříve dorazili do oblasti Mabanu.

(foto © Shannon Jensen)

Nově příchozí uprchlíci se nejprve shromažďovali v lokalitě KM43, kde však došla voda. Asi 8000 uprchlíků bylo na nákladních autech a přívěsech přesunuto na místo KM18, kde byl nejbližší dostupný zdroj vody. Dalších 22.000 uprchlíků zbývajících na KM43 se vydalo na hromadný, 25 km dlouhý pěší pochod na KM18.

(foto © Shannon Jensen)

Uprchlíci na pochodu na shromaždiště KM18.

(foto © Shannon Jensen)

Zdravotní sestra Allison Criado-Perez měří obvod paže malé Rakshy Nyadenga pro indikaci podvýživy. Raksha byla přijata do výživového programu Lékařů bez hranic.

(foto © Shannon Jensen)


Několik dnů před plánovaným transferem do Jamamu Lékaři bez hranic u těhotné Nahy Ayop diagnostikovali malárii. Byla převezena do nemocnice v Jamamu, kde se ukázalo, že je již několik hodin v průběhu porodu, a krátce po příjezdu porodila zdravou holčičku.

(foto © Shannon Jensen)

Tisíce uprchlíků zůstávajících na KM18 byly 27. a 28. června 2012 přesunuty na dočasné shromaždiště v Jamamu, kde čekají na konečný transfer do nového uprchlického tábora Yusuf Batil.

(foto © Shannon Jensen)

Zdravotní koordinátorka Lékařů bez hranic Dr. Erna Rijnierse vyšetřuje uprchlíky vysedající z nákladních aut na dočasném shromaždišti v Jamamu.

(foto © Shannon Jensen)

Matuga Wadbata krmí své děti, zatímco v pozadí prochází uprchlík s balíkem základních životních potřeb distribuovaným Lékaři bez hranic.

(foto © Shannon Jensen)

Khamisa Dero a její syn jsou vyšetřováni kvůli oční infekci na klinice Lékařů bez hranic na dočasném shromaždišti v Jamamu.

(foto © Shannon Jensen)

Po jedinou noc trvajícím dešti byly rozsáhlé plochy v Jamamu zaplaveny. Děti se musí brodit vodou a bahnem.

Na místě působí i epidemioložka Lékařů bez hranic Ruby Siddiqui, která situaci popisuje na svém blogu. Její zápisky si můžete přečíst ZDE.