Publikováno: 25.04.2012

Blog z Konga: Štěstí přeje Bahatimu…


Dr. Chris BirdDr. Chris Bird je pediatr Lékařů bez hranic. Dříve působil jako reportér Guardianu a agentury Reuters. Po deseti letech opustil dráhu novináře, aby vystudoval medicínu a vrátil se zachraňovat životy na místa, ze kterých dříve psal. V říjnu 2011 vyjel na svou první misi s Lékaři bez hranic do nemocnice v Lulimbě, malém městě v provincii Jižní Kivu v Demokratické republice Kongo. Jižní Kivu je centrem konfliktu a tamní populace je často vysídlená a ohrožená podvýživou, nemocemi a válečnými úrazy. Dr. Bird pracuje v nemocnici, která poskytuje bezplatnou primární i následnou péči.

„Slunce zapadlo a hřebeny pohoří Mitumba se zbarvily do šedivé modři. Matky tiše seděly v řadě na dřevěné lavici před pracovištěm sester v pediatrickém stanu. Děti, které jim ležely na klíně, byly nové případy malárie, příliš slabé na to, aby se bránily sestrám, které za svitu čelovek hledaly žílu pro umístění infúze.

Tyto děti trpí těžkou formou malárie – infekcí jedním z malarických parazitů, Plasmodium falciparum. Poté, co se parazit prostřednictvím hladové samičky komára rodu Anopheles dostane do krve, začne se rychle množit a jako mikroskopické bourací kladivo drtí červené krvinky, přivozuje dětem chudokrevnost, váže se na cévy v mozku, způsobuje mrtvici, kóma a smrt.

Rychlost znamená vše – pokud se léčba opozdí, parazit se začne nekontrolovaně množit a dítě se dostane do bodu, ze kterého už není návratu. S Lejuif (sestra ve službě) jsme začali u nejhůře vypadajícího dítěte, 18měsíčního Bahatiho. Jeho chodidla byla studená, což ukazuje na šok. Byl v kómatu, nereagoval na masáž hrudníku a měl těžké dýchací potíže. Procento hemoglobinu v jeho krvi bylo velmi nízké. Potřeboval okamžitou krevní transfúzi.

 

Pod oblohou plnou hvězd jsme ho přenesli ze stanu do jednopodlažní budovy, ve které je naše jednotka intenzivní péče. Ta je vybavena kyslíkovým koncentrátorem, který mu pomáhal dýchat, zatímco jsme mu aplikovali infúzi, antimalarika a připravili ho na transfúzi.

DRK 2011 © MSF

Aby mohlo dítě dostat transfúzi, rodina musí darovat krev. Bahatiho matka šla patnáct kilometrů pěšky po prašné cestě ze zlatokopeckého města Misisi bez doprovodu svého partnera. Byla těhotná a tak nemohla darovat krev. V nemocnici také nebyla vhodná krevní dávka. Wilondja, jedna ze sester, se vrátila do pediatrického stanu a přesvědčila jiného z rodičů, aby daroval krev. Aplikovali jsme také antibiotika, protože jsme nemohli vyloučit možnost meningitidy nebo jiné krevní infekce.

Politická vůle a financování nákupu moskytiér, insekticidů a léků, které léčí malárii a zastavují její přenos, zachránily mnoho dětských životů v subsaharské Africe. V současné době existuje i naděje na vývoj vakcíny.

Zkušenosti z oblasti Kimbi-Lulenge podporují důkazy Světové zdravotní organizace předložené ve Zprávě o malárii z roku 2011. Ta uvádí, že Demokratická republika Kongo se vymyká globálnímu trendu a výskyt malárie v ní naopak stoupá. Lékaři bez hranic ošetřili v Jižním Kivu v prvních dvou měsících o 15% více případů malárie než ve stejném období v předcházejícím roce. Další projekt Lékařů bez hranic v Kimbi reaguje na zjištění, že výskyt nemoci je vyšší u populací žijících v odlehlých oblastech, jejichž nedostupnost je ještě zvýšena probíhající válkou.

V dlouhodobější operaci Lékařů bez hranic ve městě Baraka na břehu jezera Tanganika byl v lednu a únoru podíl dětí mladších pěti let s těžkou malárií na hranici 9,3 procent. V Kimbi byl tento podíl 25 procent. Rozdíl pravděpodobně spočívá v možnosti přístupu ke zdravotní péči. Většina lidí okolo Baraky má dnes přístup ke zdravotním centrům disponujícím zásobou antimalarik. V odlehlém Kimbi, v projektu zahájeném teprve loni v říjnu, musí Lékaři bet hranic překonávat složité problémy se zásobováním. Teď však začali podporovat zdravotní centrum jako je to v Misisi, takže děti jako Bahati mohou najít zdravotní péči dříve, než budou příliš nemocné.

Bahati byl v závažném stavu a v kómatu a pravidelných křečích strávil dva dny. Jeho jméno však znamená ve svahilštině „štěstí“. Za pomoci sester v provizorní jednotce intenzivní péče se z toho nakonec v pořádku dostal. Ale tisíce dětí v Demokratické republice Kongo tento rok na malárii zemřou – na nemoc, která je léčitelná a dá se jí předejít."

Některé údaje byly změněny pro ochranu soukromí pacientů.