Publikováno: 09.10.2012

Blog z Jižního Súdánu: V bažinách Nilu


Imran je specialista na vodní zdroje a sanitaci v uprchlickém táboře Jamam v Jižním Súdánu. Je na své druhé misi s Lékaři bez hranic. Na té první pomáhal při záplavách v Pákistánu v roce 2010. Pochází z Toronta v Kanadě, kde nedávno získal titul PhD. v oblasti environmentálního inženýrství. Má také zkušenosti s rekonstrukčními pracemi na Srí Lance po vlně tsunami a s environmentálním rozvojem ve venkovských oblastech v Bolívii.


Syed Imran Ali.Už je to deset dní, co jsem přijel do tábora Jamam, ale takový déšť jsem tu ještě nezažil. Každý večer se na obzoru začnou hromadit a stoupat mraky, pak začnou létat blesky a nakonec k nám pozdě v noci přijde déšť. Když jsem dnes instaloval zařízení na úpravu vody u jezírka nedaleko tábora, začaly se na jihu formovat obrovské bouřkové mraky, které téměř zakrývaly oblohu.


Rychle se zvedl vítr a setmělo se, a tak jsme se museli rychle sbalit. Tento text píšu několik hodin poté a venku ještě pořád prší. Většina naší základny je teď zatopená a já se děsím toho, jak to musí vypadat v táboře. Uprchlické tábory v této oblasti v období dešťů velice trpěly. Celý kraj je plochý močál na Nilu – svým způsobem krásný, ale pro uprchlický tábor je to příšerné místo.


Vodou přenášené nemoci si v táborech vyžádaly mnoho životů. V minulých měsících byly největší hrozbou průjmy. Teď se v táboře šíří žloutenka typu E, což je opravdu tragické, protože pro nakažené pacienty nemůže náš tým mnoho udělat. Uplynulé týdny byly v nemocnici neveselé, protože na lůžkovém oddělení zemřelo několik lidí. Po stránce léčby toho moc udělat nemůžeme, a proto se s dalšími organizacemi snažíme zabránit v dalším šíření nemoci.

 

Abdullah Muhammed stojí u přístřešků v táboře Jamam a čeká na přesun do tábora Batil. Červen 2012. Foto © Shannon Jensen

 

Náš specialista na vodu a sanitaci (watsan) Azat právě dokončil masivní program stavby latrín a osvětové kampaně o umývání rukou. Vedoucí watsan týmu Eve koordinuje s dalšími organizacemi zajištění zásobování tábora pitnou vodou. Dnes mě poslala nainstalovat stejný typ zařízení na čištění vody, které jsem používal již při povodních v Pákistánu v roce 2010. Mělo by pomoci k zajištění dostatku vody v táboře v době, kdy začnou mizet jiné zdroje. Doufáme, že tato opatření pomohou k omezení šíření žloutenky, průjmů a dalších vodou přenášených nemocí. Teď můžeme jen čekat.

 

O situaci v uprchlických táborech v Jižním Súdánu se více dozvíte v tomto článku.


Dívka nabírá vodu v táboře Batil. Srpen 2012. Foto © MSF/Olga Overbeek.


Jamila Kusi stojí před svým provizorním přístřeškem v táboře Jamam. Červen 2012. Foto © Shannon Jensen.


Dr. Erna Rijnierse vyšetřuje dítě před převozem do tábora Batil. Červenec 2012. Foto © Corinne Baker.


Žena oplakává svého zemřelého muže, který byl pohřben na poli u tábora Jamam, 19. července 2012. Foto © Paula Bronstein/Getty Images.


Podívejte se také na videoreportáž z tábora Yida v Jižním Súdánu: