Publikováno: 27.06.2012

Ruby Siddiqui při léčbě epidemie cholery v Čadu.Blog z Jižního Súdánu: Uvězněni v bažině

Ruby Siddiqui je epidemioložka působící v Manson Unit, středisku klinického výzkumu Lékařů bez hranic v Londýně. V současnosti pracuje na řešení závažné uprchlické krize v Jižním Súdánu. Desítky tisíc uprchlíků tam žijí v nevyhovujících táborech nebo na dočasných shromaždištích. V oblasti rychle dochází voda a situace se stává kritickou. Ruby na svém blogu popisuje aktuální podmínky v oblasti. O situaci se více dočtete také ZDE.

Náš tým musel zůstat na KM18. Když jsme opouštěli kliniku, přišel liják a náš džíp uvíznul. Museli jsme se vrátit zpátky a přenocovat na klinice. Nebyli jsme připraveni na nocleh, a proto se muselo 20 členů personálu podělit o 7 matrací a potravinové doplňky, které používáme v našich programech. Nikdo si nestěžoval. Museli jsme si zkrátka poradit s tím, co bylo k dispozici.

Když jsem se probudila, bylo před mým stanem jezero. Doopravdy. V noci přišla opravdu silná bouřka. Hromy, blesky, voda kapající mi na hlavu a matrace ležící v kaluži. A teď byl můj stan ostrovem, ze kterého se nedalo dostat. Proč jsem si jen minulou noc nevzala holínky?!

Jenže pokud to pro nás nebylo příjemné, pro uprchlíky na KM18 to muselo být stokrát horší. Mají jen plastové fólie a přikrývky, které jsme jim dali v rámci našeho distribučního programu. Proti nočnímu dešti a větru musely být téměř nepoužitelné. A teď lidé leží uprostřed bláta a vody. Oblast Jamamu se v podstatě změnila v bažinu. Tvrdá černá půda nevsakuje vodu, a v průběhu období dešťů se mění na „peklo na zemi“, jak to výstižně popsal jeden kolega.

I uprchlický tábor Jamam bouři přežil jen stěží. Vypadal jako obří jezero. Stovky stanů byly odneseny větrem nebo zaplaveny a uprchlíci se pokoušeli zachránit něco z té trochy jídla a věcí, které mají. Pak naše auto uvízlo a najednou jsme byli obklopeni lidmi, kteří nám pomáhali tlačit. I když jsou na tom tak špatně, přišli nám pomoci. Všichni jsme byli pokrytí bahnem. Mohli jsme se jen smát.

Situace uprchlické krize v Jižním Súdánu v polovině června 2012.