Publikováno: 16.07.2012

Blog z Jižního Súdánu: Němé děti

Ruby Siddiqui je epidemioložka působící v Manson Unit, středisku klinického výzkumu Lékařů bez hranic v Londýně. V současnosti je na misi na severu Jižního Súdánu, kde probíhá závažná uprchlická krize. Desítky tisíc uprchlíků vyčerpaných po týdnech strastiplného putování na útěku před konfliktem v súdánském státě Modrý Nil překračují hranice do sousedního Jižního Súdánu, kde posléze přežívají ve zcela nevyhovujících podmínkách v uprchlických táborech či dočasných shromaždištích, často bez dostatku pitné vody a vystaveni nepříznivému počasí. Ve svém blogu Ruby popisuje aktuální situaci a dění v oblasti. O situaci se více dočtete také ZDE.

Červená hodnota obvodu nadloktí znamená, že dítě je závažně podvyživené. (Foto © Ruby Siddiqui/MSF)

Vždycky si všimnete těch, které jsou potichu. Příjmové oddělení bývá plné lidí a křičících dětí, ale ty tiché jsou nejvíc nápadné. Může to znamenat, že na tom opravdu nejsou dobře. Poté, co jsme v táboře zahájili mapování podvýživy, je nemocnice přeplněná. Všechny naše týmy měří děti pomocí MUACu (náramek k měření obvodu nadloktí) a odkazují je do nemocnice. Lékaři bez hranic vytvořili speciální náramky, na kterých zelená barva signalizuje optimální stav, žlutá nebezpečí, oranžová střední podvýživu a červená závažnou podvýživu. Kdokoliv tak po vyškolení může změřit obvod dětského nadloktí a odhadnout závažnost podvýživy.
 
Naše terénní týmy nacházejí mnoho podvyživených dětí. Příjmové oddělení se změnilo v moře dětských tváří. Každé dítě svírá v rukách potvrzení, které při převozu dostalo. Personál v nemocnici viní z toho návalu mě, ale všichni jsme rádi, že dokážeme ty děti identifikovat předtím, než je příliš pozdě. I naši terénní pracovníci se radši ptají po živých dětech a ne na to, kdo v rodině zemřel.

Když ale procházím oddělením, do očí se mi derou slzy. Nikdy jsem neviděla tak podvyživené a slabé děti. Představte si ruku tak daleko v červené zóně, že je to jen kost obalená kůží. Vidět tak trpící děti mi láme srdce. Jsou to jen stíny, které už ani nezvládnou úsměv. A navíc jsou některé z nich závažně dehydrované nebo v horečkách. Podvýživa dělá dítě mnohem zranitelnějším vůči infekcím dýchacích cest nebo průjmovým onemocněním, která vedou k dehydrataci. Kolik toho jen dítě zvládne vydržet?

To je důvod, proč musíme při třídění pacientů dávat mimořádný pozor a zaměřovat se na mlčící, apatické děti. Je to taková úleva, když slyším dítě křičet. Znamená to, že v sobě stále dost sil k boji.

Předchozí blog Ruby Siddiqui „Fronty na všechno“ čtěte ZDE.

Všechny Rubyiny blogy v angličtině najdete ZDE.