Publikováno: 11.07.2012

Blog z Jižního Súdánu: Den jak na horské dráze


Ruby Siddiqui je epidemioložka působící v Manson Unit, středisku klinického výzkumu Lékařů bez hranic v Londýně. V současnosti je na misi na severu Jižního Súdánu, kde probíhá závažná uprchlická krize. Desítky tisíc uprchlíků vyčerpaných po týdnech strastiplného putování na útěku před konfliktem v súdánském státě Modrý Nil překračují hranice do sousedního Jižního Súdánu, kde posléze přežívají ve zcela nevyhovujících podmínkách v uprchlických táborech či dočasných shromaždištích, často bez dostatku pitné vody a vystaveni nepříznivému počasí. Ve svém blogu Ruby popisuje aktuální situaci a dění v oblasti. O situaci se více dočtete také ZDE.


Všichni uprchlíci byli konečně převezeni z tranzitního tábora T3 do tábora v Batilu. Když místem projíždíme, říkáme si, jestli se nám to snad nezdálo, že tady ještě před chvílí bylo 10 000 lidí. Najednou je tu tak prázdno. Je ale skvělé, že konečně dospěli ve svém putování na konec.

Pak ale slyšíme ve vysílačce, že náš expert na vodu Rink právě dojel do shromaždiště známého jako K18, kde chtěl zkontrolovat stav tamějších vodních zdrojů, a na místě našel dalších 100 rodin, které sem dorazily v minulých dnech. Rink žádá o zdravotnickou podporu a naše doktorka Erna hned bere svou soupravu a skáče do auta, aby na místo odjela. Erna je tu od samého začátku krize, od nalezení prvních zesláblých a vyčerpaných uprchlíků, kteří neměli vůbec žádný přístup ke zdravotní péči, přes postavení táborové kliniky až po transfer zdejších uprchlíků do tábora T3 a jejich následný přesun do Batilu. Dnes měla mít po měsíci první den volna.

Mezitím Rink vyráží z K18, kde je voda dispozici, ještě dále směrem k hranici do shromaždiště K43 a objevuje zde ještě více uprchlíků. Zdá se, že očekávaný nový příliv uprchlíků ze súdánského státu Modrý Nil právě začal.

My mezitím bereme 46 našich místních terénních pracovníků na etiopský oběd. Dnes je totiž můj poslední den v Jamamu a tak jsme se spolu s mojí kolegyní Sandrou rozhodly, že dáme dohromady poslední zbytky našeho kapesného a vezmeme naše týmy na oběd, abychom jim poděkovaly za jejich dosavadní práci. Není to jednoduché, protože největší restaurace v Jamamu je jen slaměná chýše s místem pro dvacet lidí a nedostatkem talířů. Nakonec se rozdělujeme do tří „restaurací“ – není to sice takové, jak jsme doufaly, ale všichni se dobře baví, během několika minut zhltnou výtečnou indžeru a další jídlo a za chvílí se skoro válí po zemi smíchem nad mou legrační arabštinou.

Pak se ale otevřou nebesa a střecha restaurace se promění v cedník. A vysílačka nám hlásí, že naše auta na K18 a K43 zapadla do bahna, stejně jako další auto, které k nim bylo vysláno na pomoc. To je práce pro našeho statného logistika Maxe, který se na místo vydává ne s jedním, ale hned s dvěma traktory, aby zachránil naše týmy, které nejsou připraveny na noc v dešti.

O něco později zjišťujeme, že dva z našich terénních pracovníků pouze předstírali, že pracovali. Účastnili se všech setkání, ale pak zmizeli. Nemáme jinou možnost, než je okamžitě propustit, což není zrovna příjemný úkol, obzvlášť po takovém milém rozloučení.

Hned na to dostáváme zprávu, že další naše auto narazilo zezadu do stromu. Nějaký opilý voják se do něj dostal a začal couvat. To už se začínáme drbat na hlavách.

Netrvá to dlouho a já zjišťuju, že všechny lety v následujících čtyřech dnech jsou zrušeny kvůli prvnímu výročí nezávislosti Jižního Súdánu. Rozhodli se udělat si z toho rovnou celý týden oslav, což znamená, že z Jamamu se v příštích několika dnech nedostanu. Mám ze svého odjezdu smíšené pocity, ale jako většina Lékařů bez hranic na konci své mise jsem se už na odjezd psychicky připravila. Na druhou stranu naši terénní pracovníci jsou rádi a já v koutku duše vlastně taky.

Nakonec potkáváme Ernu, Rinka a Estobana, našeho projektového koordinátora, když vjíždějí zpátky do tábora, několik minut před setměním. Je to velká úleva, vidět jejich zablácené obličeje a Maxům široký úsměv bezpečně zpátky.

Byl to bizarní den!

 

Předchozí blog Ruby Siddiqui „Velbloudi“ čtěte ZDE.

Všechny Rubyiny blogy v angličtině najdete ZDE.