Publikováno: 23.11.2012

BLOG Z INDIE: Podvýživa 2 - George

Luke Chapman (32) je praktický lékař z Londýna, který chtěl odjakživa pracovat s Lékaři bez hranic. Po více než 12 měsících příprav konečně vyrazil na cestu. Luke teď působí v projektu pro léčbu podvýživy ve státě Bihár v Indii, kde pečuje o děti s akutní podvýživou ve věku od šesti měsíců do pěti let. Má rád svou přítelkyni, rodinu, přátele, červené víno a svou kočku, nepotrpí si na nákupy oblečení, hypotéky a hudbu Céline Dion. V poslední době se snaží nepoužívat termín „hladovět“ pro situaci, kdy jen několik hodin nejedl. Své zážitky z Indie pravidelně popisuje na svém blogu…

Luke Chapman.

Lidé v Indii vnímají podvýživu různě. Existuje tady častý názor, že děti jsou prostě jen hubené. „Byl jsem jako dítě vyhublý a nikdy mi to nic špatného neudělalo,“ řekl mi dokonce jeden úředník.

Je mnoho pochopitelných důvodů, proč se tu lidé zdráhají vnímat podvýživu jako chorobu. Jednak by to znamenalo, že by Indie musela přijmout odpovědnost za osm milionů podvyživených dětí, což není levná věc. Také by to přitahovalo nechtěnou pozornost ke skutečnosti, že takový problém existuje v zemi, kde nejsou téměř žádné akutní krize a kde připadá 8 mobilních telefonů na 10 obyvatel. Je to politicky citlivá věc.

Lékaři bez hranic problematiku podvýživy v Biháru poprvé zaznamenali v průběhu krizové intervence při povodních v roce 2007. Některé předběžné průzkumy ukázaly, že mezi dětmi mladšími pěti let se v asi 5% případů vyskytuje závažná akutní podvýživa, což by mohlo být v jistém kontextu posuzováno jako humanitární krize, se kterou je potřeba bojovat stejně jako např. v subsaharské Africe. Tak byl tedy zahájen náš projekt a Lékaři bez hranic od té doby v Biraulu léčí děti. V okrsku Biraul však žije 300.000 lidí, a to je jen jeden z celkem 18 okrsků v distriktu Darbhanga s asi 3.9 miliony obyvatel. A ve státě Bihár je 38 distriktů s celkovou populací 104 milionů obyvatel. Jenže v celém Biháru a zbytku Indie je jen jeden výživový program v takové podobě, jak ho provozují Lékaři bez hranic. Proč jsou tedy Lékaři bez hranic v Biraulu a ne někde jinde?

Hlavními důvody jsou štěstí, vyjednávací schopnosti Lékařů bez hranic a politická vůle ze strany vlády státu Bihár. Lékaři bez hranic tady vládě jedné světové ekonomické velmoci ukazují, že podvýživa může být léčena levně a v rozsáhlém měřítku. Musíme však neustále balancovat mezi poskytováním život zachraňující léčby a diplomatickým vyjednáváním s vládou.

Spolupracovník Lékařů bez hranic váží dítě ve výživovém středisku v Biraulu v Indii.V současnosti tedy ve stabilizačním centru dohlížím na místní lékaře pečující o podvyživené děti. Jeden dvouletý chlapec, říkejme mu třeba George, trpí typem podvýživy, který u dětí způsobuje otékání v důsledku přebytečných tekutin. Je to případ těch nafouklých břich, které si jako dítě pamatuji z televize. Teď už znám příčinu tohoto stavu. V rozporu s mnoha zdroji to není nahromadění tekutiny v břišní dutině, ale spíše kombinace zvětšených jater, přemnožení bakterií ve vnitřnostech a oslabených břišních svalů.

Vědecká diagnóza ale pro George není tak důležitá. Loupe se mu kůže a zanechává na jeho oteklém těle mozaiky boláků. Jeho ústa jsou tak popraskaná a zanícená, že může stěží jíst. Vyzařuje z něj utrpení. Dobře však snáší léčbu a za několik týdnů se už na jeho tváři objevuje úsměv. Můžeme ho tak propustit a zařadit do programu ambulantního ošetřování.

Účelem našeho projektu je každodenně léčit akutně podvyživené děti jako je George, aby se tak předešlo zhoršení jejich stavu nebo smrti. Jeho přínos nemůžete přesně vyčíslit, protože cenovku nelze nalepit ani na lidský život. Ale Lékaři bez hranic tady mají ještě jeden, mnohem troufalejší úkol: pokud můžeme pomoci dětem jako je George prostřednictvím modelu komunitní výživové péče vytvořeného speciálně pro stát Bihár, pak je také možné přesvědčit vládu, aby tento model přijala, posílila ho a pomohla tak každému nemocnému dítěti.

A to by byl teprve úspěch!

 

Čtěte předchozí blog Luka Chapmana: PODVÝŽIVA.

Blogy dalších spolupracovníků na misi najdete ZDE.

O aktivitách Lékařů bez hranic v Indii se více dozvíte ZDE.