Publikováno: 19.11.2014

Blog z Hondurasu:
Prioritní péče, nebo hodiny čekání?

© Sarah RawlinsSarah Rawlins je zdravotní sestra z USA, která je na první misi Lékařů bez hranic. Pracuje v projektu v Hondurasu, který poskytuje péči obětem sexuálního a fyzického násilí. Sarah v její práci zajímá nejen léčba, ale také snaha pomoci najít znovu rovnováhu a smíření u těch, kdo zažili hluboké trauma.

Představte si, jak dlouho sbíráte odvahu na to, abyste šla do místního zdravotního střediska poté, co vás někdo znásilnil ‒ jen proto, aby vás ochranka u dveří poslala pryč, protože od pohledu nejste „ten typ“, který si zaslouží ošetření.

Další scénář je o něco častější: Minulou noc jste se stala obětí extrémně traumatického násilného činu a víte, že nejspíš potřebujete ošetření. Nejbližší zdravotní středisko je dvě hodiny od vašeho domu, doma máte čtyři hladové děti, a když se tam přeci jen vydáte, přijdete o peníze, které jste mohla vydělat prodejem tretek ve vašem pouličním stánku. Nemáte peníze na autobus, ani na poplatek za použití toalet ve zdravotním centru. Máte také obavy o svou bezpečnost. Cesta, kterou musíte jet, je nebezpečná a navíc se obáváte odplaty pachatelů. Jsou to členové místního gangu a ovládají čtvrť, kterou musíte projet. Další věc, nad níž musíte přemýšlet, je nahlášení trestného činu místnímu prokurátorovi. Rozhodnete-li se svůj případ nahlásit místním úřadům, víte, že váš život může být v ohrožení.

Po zvážení nákladů se rozhodnete vydat na cestu. Dorazíte do zdravotního střediska a musíte vystát pořádně dlouhou frontu. Čekáte dvě hodiny a pak vás prohlédne lékař. Abyste ale dostala všechny potřebné léky a podstoupila testy, musíte vystát ještě deset front a obejít dalších deset míst.

Jako první dostanete léky pro prevenci přenosu HIV. Řekli vám, ať si vezmete pět prášků, každý o velikosti kuličky hroznového vína a vy nemáte ani ponětí, na co každý z nich je. Lékař vám jen řekl, ať si berete x prášků x-krát ráno, jiný počet prášků x-krát odpoledne a zase jiný počet x-krát večer.

Dívka na cestě nebezpečnou čtvrtí v Tegucigalpě. Foto © Spencer Platt/Getty ImagesDostala jste instrukce vzít si dalších osm tablet proti přenosu ostatních sexuálně přenosných chorob. Ještě jsou tu také léky proti nechtěnému těhotenství: 4 další pilulky. Začíná vám být špatně od žaludku. Nic moc v něm nebylo, než jste musela spolykat dohromady 17 tablet.

Dál vás čeká poradenský rozhovor o vašem HIV testu v části A budovy. Potom budete muset přejít do části F, abyste test podstoupila. Odeberou vám čtyři zkumavky plné tmavě červené krve, ale pak se dozvíte, že výsledky nebudou dřív než za týden. Chcete-li znát svůj „status“, budete se muset vrátit. Zoufale chcete znát výsledky testu, ale pro návrat nemáte zdroje ani čas.

Pak následuje přesun do očkovacího oddělení, kde vystojíte další frontu a následně zjistíte, že ve středisku došly vakcíny, které potřebujete. Máte se vrátit za dva týdny, prý je možné, že touto dobou už budou k dispozici. Je vám také řečeno, že se musíte stavit do ordinace psychologa.

O šest hodin později můžete odejít. Svůj traumatizující příběh jste převyprávěla sedmi různým lidem, máte se vrátit na sedm různých kontrol a odnášíte si tašku s padesáti různými léky, které musíte během příštího měsíce užívat i přesto, že stále nemáte všechny potřebné léky. Díky těm, které jste si musela vzít, vám začíná být špatně a je vám jasné, že všichni ostatní kolem vědí, z jakého důvodu jste přišla.

Vyhledala byste si za takových podmínek lékařské ošetření? Já pravděpodobně ne.

Teď si představte svět, kde věci fungují jinak

Přijdete do zdravotního střediska a požádáte o „prioritní servis“. Tohle „heslo“ vám zajistí vřelé přivítání a okamžitou pozornost lékaře, který vás ošetří s respektem a důstojností.

Na jednom místě, během jedné návštěvy, vám nabídne všechny léky, které potřebujete. Množství léků, které si musíte vzít, se bohužel nemění. I když se snažíme vyvinout nástroje, které by pacientům tuto „pilulkovou nálož“ ulehčily, dodržování léčby je i nadále těžký boj. Lékař vám zařídí test na HIV a oznámí vám, že výsledky budou k dispozici do deseti minut.

Stejný lékař, který vám provedl test, vám také poskytne poradenství před testem, i poté, co dorazí výsledky. Když je lékař hotov, přijde psycholog a poté, co se vzájemně dohodnou na co nejmenším počtu následných kontrol, můžete odejít. A zapomněla jsem zmínit - veškerá péče je zdarma.

Kdyby tohle byla realita, vyhledala byste lékařskou péči?

Věříme a doufáme, že tato změna je možná

Z těchto důvodů jsme se rozhodli přesměrovat naše úsilí a pozornost k veřejné nemocnici a k několika strategickým veřejným zdravotním střediskům, kde pracujeme spolu s místním personálem, abychom zlepšili péči, která je poskytována lidem z ulice a obětem sexuálního a fyzického násilí.

Existuje SPOUSTA bariér a před námi je HODNĚ práce, ale změny se postupně dějí.

Co je prioritní servis?

Prioritní servis je zdravotní a psychologická péče pro oběti sexuálního násilí. Poskytuje bezplatné a důvěrné ošetření, které se zaměřuje jak na zdravotní, tak psychologické následky sexuálního násilí. Je možné například zabránit přenosu HIV do sedmdesáti dvou hodin po napadení a pacientům poskytnout další informace, které jim pomohou v rekonvalescenci.

Urban Survivors: projekt dokumentující extrémní životní podmínky ve slumech v sedmi městech světa

Další blogy Lékařů bez hranic

Více informací o aktivitách Lékařů bez hranic v Hondurasu