Publikováno: 13.06.2013

BLOG Z AFGHÁNISTÁNU:
PŘEDEHRA

© MSF - Benoit De Gryse

Benoit De Gryse je zástupce Lékařů bez hranic v Afghánistánu, kde vede tým 80 mezinárodních spolupracovníků a více než 1.200 místních kolegů. Společně v této zemi poskytují zdravotní péči ve čtyřech projektech.

Benoit se k Lékařům bez hranic přidal v roce 2005, kdy pracoval v projektu psychické pomoci vysídleným lidem po tsunami v Indonésii. Několik let spolupracoval na projektech v Indonésii, Haiti a Bruselu a v roce 2009 přesídlil do mise v Pákistánu. Od roku 2010 zde Lékaře bez hranic zastupoval. Dohlížel na projekty v regionech Makaland, Swat, Lower Dir a Karáčí i na různé pohotovostní projekty během záplav v letech 2010 a 2011. 

Není vůbec lehké najít správný způsob, jak představit blogy, které vám budeme z Afghánistánu přinášet. Budou to různé myšlenky, různá témata výpovědí, různé pohledy na věc… navíc je opravdu těžké říkat o Afghánistánu něco obecně. V Kábulu zatím ještě pořád v noci mrzne, ale během dne je tu až 20 stupňů. Na severu země v Halmandu i v Kundúzu a Chóstu přes den teploměr vystoupá nejvýš na 15 stupňů. Každý aspekt zdejšího života závisí na oblasti, na místním kontextu, na ročním období a na osobních vztazích.

Lékaři bez hranic se ze země stáhli v roce 2005 poté, co bylo v provincii Bádghís zavražděno pět našich kolegů. Vrátili jsme se v roce 2009. V uplynulých čtyřech letech jsme se snažili porozumět kontextu zdejších událostí, znovu se naučit, jak v Afghánistánu pracovat a jak rozběhnout zdravotnické aktivity. Většinu svojí energie jsme vložili do otevření čtyř nemocnic, které dnes Lékaři bez hranic v Afghánistánu mají.

© Vivian Lee/MSF - Lékaři bez hranic vyprošťují džíp na cestách v zasněženém Afghánistánu.Během té práce jsme si uvědomili, že naši kolegové mají co vyprávět. Příběhy o každodenním setkávání s pacienty a jejich opatrovníky, o jejich pocitech a dojmech, o sněhu, který co nevidět roztaje, o tom, že skoro každý den jíme cizrnu, o rodinách, které postrádáme, a o prostředí, v němž žijeme a pracujeme.

Lékaři bez hranic musí i tak odpovídat na spoustu dotazů ohledně Afghánistánu. Otázky obvykle vycházejí z velice jednostranného pohledu na tuhle zemi, kde začala „válka proti terorismu“. Naše příběhy, které budeme v těchto blozích sdílet, mohou posloužit jako výzva přetrvávajícímu mediálnímu obrazu Afghánistánu. Pod vší propagandou tu žije skutečná populace lidí, populace, která je pravou obětí války. Zatímco zuří boj, miminka stále potřebují očkování, děti padají ze střech, matky potřebují císařské řezy, kluci bourají na motorkách, muži mohou šlápnout na minu a prarodiče dostávají cukrovku. Zatímco zuří boj, nestíhá se zdravotní systém postarat o všechny, kdo potřebují pomoc, což zvyšuje zranitelnost zasažených populací. Lékaři bez hranic v Afghánistánu se snaží zaměřit na přímé i nepřímé zdravotní potřeby, které ovlivňuje válka.

Od dubna 2012 jsem vedoucí mise Lékařů bez hranic v Afghánistánu. Snažím se zformovat a nasměřovat aktivity naší organizace v téhle fascinující zemi plné výzev. Válka tady vstupuje do dvanáctého roku trvání a naším úkolem je přizpůsobit se celkovému kontextu situace, předpovědět možné scénáře vývoje a stále zvyšovat kvalitu práce. Doufám, že vám tyto blogy nabídnou aspoň zlomek toho, co je podstatou naší nikdy nekončící práce a kam tato činnost směřuje.

© MSF - tým blogující z Afghánistánu

Astir, Lara, Benoit, Georgann, Ben a Stefan pracují s Lékaři bez hranic v Afghánistánu, odkud blogují o svých zážitcích.


Stránka blogů afghánského týmu v angličtině

Následující blog: Běžný den na sále

Další blogy Lékařů bez hranic

Více informací o projektech Lékařů bez hranic v Afghánistánu